MPF180 NuTool

Twoja ocena: Brak Średnia ocena: 5 (1 ocena)

Ostatnim czasem trafiła mi się możliwość pobawienia się wielofunkcyjnym urządzeniem NuTool MPF180. Jest to szlifierka oscylacyjna, z możliwością podłączenia tarczek z ząbkami lub gładkim ostrzem. Urządzenie działa na zasadzie szlifierki oscylacyjnej, z tą różnicą, że nie wystaje nam z niego bezpośredni stopa, do której mocujemy papiery ścierne, a nóżka, do której przykręcamy końcówki.

mpf180

W walizeczce mamy urządzenie, końcówkę trójkątną do mocowania papierów ściernych na rzep, trochę papierów ściernych w różnych grubościach (80, 120), tarczkę półokrągłą z drobnymi ząbkami (do cięcia metali - raczej miękkich), tarczka prostokątna z grubszymi kierunkowymi ząbkami (do cięcia drewna), i tarczka z łukowatym ostrzem (do dłutkowania, skrobania farby, itp). W zestawie otrzymujemy też kluczyk do mocowania tarczek i zapasowe szczotki do silnika.

walizka

Trochę o użytkowaniu. Narzędzie ma kształt calkiem wygodny, nie jest jakoś bardzo ciężkie, ale przeciętna damska ręka już nim nie popracuje. Ukształtowanie główki i możliwość zamocowania pod różnymi kątami ostrzy daje nam całkiem spore możliwości manewrowania urządzeniem. Wadą niestety jest dość wysoki poziom hałasu wytwarzany przez urządzenie, nawet na małych obrotach, zwiększając je, poziom hałasu się dość mocno podnosi. Bez zatyczek do uszu lub nauszników, ciężko dłużej popracować. Po dłuższej pracy główka urządzenia wykonana z jakiegoś stopu, nagrzewa się, ale nie do poziomu jakiego strasznego.

Typy prac, czyli w sumie po co mi to urządzonko.
Jak wcześniej wspomniałem, mamy możliwość zamontowania kilku tarczek. Zębatych, gładkiej z otrzem, i trójkąta do szlifowania.

Zacznę od trójkąta, bo wiadomo szlifowanie rzecz prosta i nieskomplikowana :). Montujemy stopę, przyczepiamy papier o odpowiedniej dla naszych potrzeb gradacji i szlifujemy. Fajnie sprawdza się regulacja obrótów, bo można uzyskać naprawdę dładką powierzchnię. Rzep jest zamocowany na dość grubej, elastycznej ale twardawej gumo-gąbce, która ładnie pracuje z powierzchnią. Niestety, w ferworze walki udało mi się kawałek rzepa oderwać od podkładu... ale składam do na karb mojego ADHD :)

sander

Następnie tarczka z drobnymi ząbkami. Ciąłem nią deseczkę klepki, odcinając pióro wpustowe i pióra wrębu, całkiem przyjemnie to szło ale dość długo. Czasami tarcza ma tendecje do przyklinowania się i lekkiego tańczenia, co może przy większych utrudniać prowadzenie ostrza. Użyłem także tego ostrza do odcięcia kawałka baterii wannowej, któtu był wkonany z mosiądzu, pokrytego chromem. Bardzo ładnie sobie ostrze poradziło. W kilak minut (3-4) miałem z głowy problem. Zastosowanie tarczki półokrągłej zębatej jest bardzo szerokie.

metal

Kolej na tarczkę prostą, z ząbkami w jednym kierunku. Użyta została przezmnie do odcięcia kawałka płyty wiórowej - szło jak w maśle, szybko i równo. Użyta też została to zebrania dość grubej warstwy farby z felca drzwi, razem z cienką warstwą drewna, co też szło szybko. Tutaj widać przewagę ząbków kierunkowych nad drobnymi ząbkami tarczki półokrągłej. Zastosować można też to ostrze do robienia otworów w płycie, np na wycięcie otworu pod przewody, rurę itp.

drewno

I ostatnia tarczka, łukowate gładkie ostrze. Tutaj też mamy sporo możliwości wykorzystania, ja stosowałem do usuwania powłok farby z framugi i lekkiego dłutkowania drewna -  w obu przypadkach sprawdzało się całkiem nieźle, ale jeśli chodzi o dłutokowanie, to trzeba złapać "sposób" na pracę narzędziem, inaczej będzie nam ostrze gwałtownie wchodziło w drewno i wyłupywało wióry zamiast je scinać. Ostrze to równie dobrze możmy wykorzystać do wycinania kształtów w styropianie, kartonie, plastkikach czy innych maeriałach tego typu.

ostrze

Podsumowywując, jest to narzędzie, które pozwoli nam wykonać sporo różnych prac a nie będziemy musilei targać ze sobą kilku różnych elektro narzędzi. Nie jest to może priorytet przy zakupach warsztatowych, ale jako uzupełnienie, całkiem ciekawa rzecz.

Na koniec kilka technikaliów:
moc: 220 W
zasilanie: 230 V
waga: ok 1,4 kg
prędkość drgań: 15000 - 21000 / min
wielkość papieru ściernego: 93 mm
wymiar ostrza do drewna: max. gł. cięcia 39 mm
             szer: 34 mm
wymiary ostrza do metalu: śr. 79,5 mm
              max. gł. cięcia 22 mm
ostrze gładkie: szer. 52 mm
              max. gł. cięcia ok. 28 mm