Jak wyregulować okno plastikowe (PCV)

W tym wpisie postaram się wytłumaczyć na przykładzie moich okien, jak wyregulować okna plastikowe.

Do regulacji okna PVC, a właściwie jego docisku który jest w dużej części odpowiedzialny za szczelność, służą małe śruby na jego brzegach. Są to takie bolczyki – beczułki umieszczone na śrubie z mimośrodem. Te bolczyki wchodzą w zaczepy na ramie i powodują dociśnięcie okna do ramy. Ponieważ okna pod wpływem temperatury rozszerzają się i kurczą konieczna jest regulacja tego docisku za ich pomocą.

Na początku warto sprawdzić w którym miejscu okna mają mniejszy docisk. Najlepiej w tym celu wsadź kartkę (paseczek gazety lub jakiegoś cienkiego papieru) między ramę a okno i zamknąć. Trzeba tylko uważać żeby kartka nie znalazła się na ryglu. Jak już zamkniesz okno spróbuj delikatnie wyjąć ten paseczek, jeśli wychodzi lekko to znaczy że trzeba pobliską śrubą zwiększyć docisk. Obracając nią regulujesz siłę docisku okna do ramy.

Śrubka do regulacji okna.
Widać na niej mały punkcik – u góry po prawej. To jest znacznik w którą stronę jest ustawiony ten mimośród. Ogólnie ustawiony w stronę zewnętrzną okna – na dwór lub na pole, jak powiedzą na południu – to mniejszy docisk, a w stronę mieszkania mocniejszy. Trzeba uważać żeby nie ustawiać za mocno w stronę mieszkania, bo może się coś urwać przy zamykaniu. Trzeba wyczuć jak mocny docisk jest potrzebny. I testować za pomocą papierka.

W moich oknach potrzebny do regulacji jest tylko kluczyk SW4, taki do konfirmantów – sześciokątny. Pasują np. te od mebli z Ikei. W sklepie z narzędziami można taki dobrej firmy kupić za ok 3 złote.

Warto pamiętać też żeby co ok 6 miesięcy nasmarować wszelkie okucia i mechanizmy okna. Można to zrobić oliwką do maszyn, wazeliną techniczną lub innym lekkim środkiem smarującym. Dzięki regularnemu smarowaniu okna dłużej posłużą w dobrym stanie, będą się lżej zamykały i nie będą się zacinać.