Ścisk stolarski kątowy

Nawet doświadczeni sprzedawcy narzędzi i majsterkowicze nie zdają sobie sprawy jak bardzo użytecznym narzędziem jest kątowy ścisk stolarski. Wiele osób nie wie nawet o jego istnieniu, a jeżeli nawet gdzieś kiedyś go widziało to nie wie jak go użyć i traktuje go jako niepotrzebny gadżet, fanaberię szalonego konstruktora lub kolejne narzędzie na które chcą nas naciągnąć.

Jest wiele narzędzi które są, ale nie wiadomo do czego i jak ich używać. Z moich doświadczeń wynika że jednym z takich narzędzi jest ścisk stolarski kątowy. Kiedyś dla mnie nie istniał, teraz nie wyobrażam sobie skręcania szafek czy półek bez niego.

Dlaczego uważam ten ścisk za takie fajne narzędzie?

Znacznie ułatwi ono skręcanie szafek i półek utrzymując je prostopadle do siebie. Już nie potrzeba osób które będą nam trzymać półki i cały czas nimi ruszać, przekrzywiać, przy przewiercaniu lub przejściu wkręta z jednej półki do drugiej na pewno coś się przesunie – u mnie zawsze tak to wyglądało. Kiedy zamocuje sobie półki w tym ścisku to mam je precyzyjnie ustawione, nie przesuwają się i są idealnie prostopadłe.

Czy warto jest wydać pieniądze na taki ścisk?

 Zawsze mimo pewnych niedogodności możemy jednak kogoś poprosić o potrzymanie. Jednak uważam że tak, warto wydać pieniądze na to narzędzie. Trzeba sobie tylko znaleźć ścisk odpowiedni do własnych zastosowań. Zastanowić się czy potrzebny nam będzie raz, czy jednak częściej go wykorzystamy. 

Różne wersje tego narzędzia. 

Ścisk kątowy można kupić już od niecałych 6 zł np ścisk firmy TOPEX. W Leroy Merlin znaleźć można też trochę lepszą wersję ścisku kątowego za niecałe 50 zł, bardzo przypominającego niemiecki ścisk wolfcrafta (za ok 130 zł) którym miałem okazję popracować.

Rożnica między najtańszym ściskiem, a droższym TOPEXem i WOLFCRAFTem jest taka, że:

  • w tańszym rozwarcie szczęk zaciskowych reguluję się tylko śrubą i trzeba się troszkę nakręcić
  • wykonanie również jest delikatniejsze
  • w droższych na śrubach jest dodatkowy przycisk który pozwala na zwolnienie gwintu i szybkie przesunięcie śruby i szczeki zaciskowej