Jak naprawić zawiasy wyrwane z szafy

W meblach z płyty wiórowej częstą usterką są wyrywające się zawiasy. Przy częstym otwieraniu i zamykaniu drzwi wkręty które przytrzymują zawiasy lubią się poluzować lub całkowicie wyrwać.

Na naprawę tej usterki jest kilka sposobów mniej lub bardziej skomplikowanych i pracochłonnych.

zawias wyrwany z szafy

Sposób „większy wkręt”

W tym sposobie należy zaopatrzyć się w trochę grubszy wkręt od wyrwanego i postarać się go wkręcić w miejsce poprzedniego wkręta. Wadą tego sposobu jest to że wkręty do zawiasów puszkowych stosowanych w szafach są specjalnie do nich dopasowane. Przy wkręcaniu grubszego wkręta tego typu może być problem z jego przejściem przez otwór w metalowym uchwycie zawiasów. Jeśli weźmie się np. zwykły wkręt do drewna, ale grubszy od „oryginalnego”, to prawie na pewno będzie on też dłuższy i może wyjść z drugiej strony płyty.

Sposób „na paciaje” lub „na zapałkę”

W tym sposobie należy przygotować sobie miksturę z kleju do drewna i chusteczki higienicznej lub papieru toaletowego. Można też dodać drobnych wiórów z drewna. Jak klej zacznie gęstnieć wypełnić tym otwór. Można też wysmarować zapałki lub wykałaczki klejem i wsadzić to w otwór. Jak klej z msturą lub zapałkami w otworze zgęstnieje, można ostrożnie przykręcić zawias i poczekać aż klej całkowicie zwiąże. W tej metodzie zazwyczaj po pewnym czasie zawias wyrywa się ponownie. Jest to metoda dobra na tymczasową naprawę, jeśli nie mamy narzędzi, czasu lub ochoty na porządną naprawę.

Sposób „przykręcić obok”

Po prostu zawias należy przykręcić obok zniszczonych otworów. Wiąże się to jednak z koniecznością robienia nowych otworów. To szczególnie jest uciążliwe i pozostawia brzydkie ślady w przypadku zawiasów puszkowych.

Sposób na „drewniane kołki”

Jest to chyba najtrwalszy sposób. Wyrobione otwory należy rozwiercić i wkleić w nie drewniane kołki. Po wyschnięciu kleju ściąć nadmiar kołka wystający z płyty i za pomocą drewnowkrętów przykręcić zawiasy. Jak to zrobić krok po kroku pokazuje na poniższym filmie.