Jak wiercić w ścianie z cegły

Ściana ścianie nie równa, dlatego nie w każdej ścianie wierci się tak samo. Pisałem już jak wiercić w ścianie z glazurą. Teraz postaram się w kilku słowach opisać podstawowe zasady wiercenia w ścianie z cegieł.


Wiele osób uważa że jeśli wierci w ścianie to koniecznie z udarem. W ściany ceglanych, czy to z czerwonej cegły, czy też z różnego rodzaju bloczków typu suporeks, ytong itp zazwyczaj powinno wiercić się bez udaru.
Wiele osób uważa że jeśli wierci w ścianie to koniecznie z udarem. W ściany ceglanych, czy to z czerwonej cegły, czy też z różnego rodzaju bloczków typu suporeks, ytong itp zazwyczaj powinno wiercić się bez udaru.

Dlaczego w cegłach wiercimy bez udaru ?

Cegły są znacznie bardziej kruche i miękkie niż beton. Kiedy wiercimy otwór pod kołek 8 mm w cegle i włączymy udar to prawie na pewno ten otwór będzie większy, ponieważ wiertło ma większy „rozrzut”. Osadzając w takim otworze kołek 8 mm wejdzie on tam luźno i nie będzie się trzymał należycie mocno. Kołek w ścianę powinien wchodzić z lekkim oporem, tak żeby po wkręceniu w niego wkręta jeszcze dodatkowo „ubił” cegłę w koło siebie.  Najlepiej jeśli będzie to kołek specjalnie przeznaczony do cegły. Warto wiedzieć że są różne kołki do różnych rodzajów cegieł.

Ważne jest też wiertło.

Choć i tanie chińskie wiertło wywierci w cegle, ja już przekonałem się że warto wydać 10-15 zł na porządne wiertło. Dobrej jakości wiertła znacznie dłużej pożyją oraz zapewnią lepszej jakości, dokładniejsze otwory dzięki temu że mają bardziej precyzyjnie i przemyślanie dobrane kąty ostrza. W dobrej jakości wiertłach stosowane są również płytki z węglików spiekanych, a nie trochę twardsza odmiana stali jak w przypadku tanich chińskich produktów. Ja mogę się pochwalić wiertłami  Granite Jorana (teraz sprzedawane jako Irwin Granite) i Bosch-a które mają po kilkanaście lat i wywierciły już po kilkaset otworów w cegle i kilkadziesiąt w betonie – wielka płyta, a nadal pracują bardzo dobrze.

Moje podstawowe zasady przy wierceniu w cegle

  • wiercąc w cegle nie używam udaru
  • przy większych średnicach otworów, najpierw nawiercam mniejszy otwór, a następnie powiększam go właściwym wiertłem
  • używam dobrych wierteł
  • do cegieł używam specjalnych kołków