Jak zamocować lampę na ścianie pokrytej styropianem

Po ociepleniu domu często stajemy przed problemem jak na ścianie pokrytej styropianem zamocować lampę lub numer domu.

Wiele osób kombinuje z długimi dyblami, z przewiercaniem się przez styropian do muru. Wielokrotnie, kiedy jeszcze byłem sprzedawcą w sklepie z takimi akcesoriami, miałem klientów którzy mieli ten problem.

Kołek FID50

Poszukiwali długich, a cienkich kołków najlepiej z wkrętami 4-5 mm. Takie zazwyczaj otwory montażowe mają lampki, numery domów, tablice informacyjne i inne niezbyt ciężkie elementy które potrzeba zamocować do elewacji pokrytej styropianem. Kilka lat temu dostaliśmy do sprzedaży kołek firmy Fischer – FID 50.  Według zapewnień przedstawiciela firmy ten kołek powinien właśnie na elewacjach pokrytych styropianem utrzymywać takie kilku kilogramowe akcesoria.

Test kołka do mocowania w styropianie

Jako że sam muszę wszystko sprawdzić i raczej nie wieżę w zapewnienia handlowców i marketingowców „na gębę”, zrobiliśmy z kolegami test. Zorganizowaliśmy grubą płytę styropianową, wkręciliśmy FID-a w nią. W FIDa wkręciliśmy hak. Jeden z nas stał na płycie żeby się nie ruszała, drugi za pomocą kija od szczotki wsadzonego w oczko haka starał się wyrwać kołek ze styropianu. Trochę siły musiał włożyć bo się lekko zaczerwienił, ale kołek wyrwał razem z otaczającym go styropianem. Prawdopodobnie jeśli styropian byłby pokryty klejem, siatką i tynkiem, to koledze nie poszło by już tak łatwo i zaczerwienił by się znacznie bardziej.

Ten test przekonał nas że ten kołek to produkt który możemy w 100% polecać do mocowania lampek i innych niezbyt ciężkich rzeczy na ścianach ocieplanych styropianem. Zazwyczaj klienci którym proponowaliśmy ten kołek mieli problem żeby się do niego przekonać, ale kiedy już spróbowali wracali po więcej.

Jak działa, jak wygląda kołek do mocowania w styropianie.

  • Jest to okrągły kołek z bardzo szerokim gwintem.
  • Mocuje się go przez lekkie wbicie czubka przez tynk i następnie wkręcanie bezpośrednio w styropian – bez wcześniejszego wiercenia.
  • Po osadzeniu kołka można już za pomocą wkręta 4,5 – 5 mm przykręcać przykładową lampkę.